top of page

 

Jaroslav Šperl

(* 7. listopadu 1919, Praha, + 11. dubna 2005 Beloit ve státě Wisconsin) byl československý voják a příslušník výsadku Carbon.

 

Mládí

Narodil se 7. listopadu 1919 v Praze, rodina však žila v Litomyšli. Otec Josef byl vrchním veterinárním komisařem a matka Julie, rozená Kozlová byla v domácnosti. Měl čtyři bratry a dvě sestry. V Litomyšli absolvoval obecnou školu v roce 1931 a započal studium na reálném gymnáziu. Ve studiu pokračoval v Kostelci nad Orlicí a Jičíně. Studium nedokončil, neboť ještě před maturitou opustil 16. února 1940 protektorát.

 

V exilu

V Maďarsku byl zadržen policií a tři měsíce držen ve vězení v Budapešti. Poté byl vrácen zpět na slovenské území. Druhý pokus se podařil a přes Jugoslávii se dostal do Francie. Zde byl 4. června prezentován u československé zahraniční armády a zařazen k předzvědnému oddílu. Bojů o Francii se nezúčastnil a po jejím pádu byl 7. července 1940 evakuován do Anglie. V Anglii byl přidělen ke kulometné rotě. 23. dubna 1941 zde také dokončil svá středoškolská studia. 19. září, v hodnosti svobodníka zahájil výcvik pro plnění zvláštních úkolů. Absolvoval sabotážní kurz a při paravýcviku se zranil na noze. Po doléčení se vrátil, již v hodnosti desátníka ke svému útvaru. Od 2. ledna do 27. března 1942 absolvoval školu pro důstojníky v záloze. 

2. července 1942 byl povýšen na četaře aspiranta a od 27. srpna se (přes svůj nesouhlas) začal školit na pozici radisty. V listopadu téhož roku dokončil parakurz a začal se školit pro civilní zaměstnání elektrikáře.

Od 5. června do 30. září 1943 již v rámci paraskupiny Carbon absolvoval konspirační cvičení, kurzy střelby a sabotáže a kurz přijímání skupin. Výcvik byl završen dvěma dokončovacími cvičeními. Samostatně prodělal třídenní spojovací výcvik. 24. října 1943 s desantem opustil Londýn a 12. ledna 1944 dorazili do Itálie do vyčkávací stanice.

 

Nasazení

Vysazen byl 13. dubna 1944 ve 3 hodiny ráno v prostoru obcí Ratíškovice a Vacenovice. Sešel 

se pouze s Bogatajem. Navázat kontakt s Londýnem se jim podařilo až 24. ledna 1945. Společně prováděli sabotáže na železnici a ozbrojené přepady německých transportů. V závěru války se zúčastnili osvobození obce Popovice

 

Po válce

Od 1. června 1945 byl přidělen ke 2. oddělení MNO. Postupně byl povýšen do hodnosti poručíka pěchoty. K 5. srpnu 1945 odešel z armády a nastoupil v knihtiskárně v Litomyšli. V roce 1947 se oženil. Z manželství se narodila dvojčata. S rodinou po únorovém převratu opustil 22. května 1948 Československo. Sedm let žil s rodinou v Německu, než se v roce 1955 dostali do USA. Tam pracoval u výroby papírenských strojů. Do své smrti 11. dubna 2005 žil na odpočinku v Beloitu ve státě Wisconsin. Dne 16. října 1990 byl povýšen do hodnosti plukovníka pěchoty.

 

Vyznamenání

1944 Pamětní medaile čsl. armády v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie

1945 Československý válečný kříž 1939

1945 Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem

1945 Československá medaile za zásluhy I. stupně

 

Operace Carbon

Operace Carbon byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během druhé světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do třetí vlny výsadků.

 

Složení a úkoly

Desant tvořili kpt. František Bogataj, radista čet. asp. Jaroslav Šperl a parašutisté František Kobzík a Josef Vanc. Úkolem výsadku bylo ve spolupráci s domácím odbojem provádět zpravodajskou činnost a po přiblížení se fronty vyvolat ozbrojené povstání. Pro spojení s Londýnem byl desant vybaven radiostanicí s krycím názvem Jarmila.

 

Činnost

Desant byl vysazen 12. dubna 1944 mezi Ratíškovicemi a Vacenovicemi na Hodonínsku (společně se skupinou Clay). Skupina se nesešla. Kobzík a Vanc našli úkryt až po třech týdnech v chatce jednoho rolníka. Ten je však udal četníkům. Během přestřelky 7. května se oba parašutisté zastřelili. Bogataj se ukryl v Bzenci u příslušníka odboje, který nevědomky pracoval v síti řízené gestapem. Rada tří se o něm dozvěděla a zajistila Bogatajův přesun do bezpečí. Šperl se v té době ukrýval v Popovicích u Uherského Hradiště.Poté, co se Bogataj se Šperlem znovu sešli, navázali bližší kontakt s Radou tří a společně s výsadky Clay a Calcium navázali spojení s Londýnem prostřednictvím vysílaček sestavených jedním z odbojářů. Skupina se později spojila s partyzánským oddílem ze Slovenska. V lesích u Míkovic vybudovali bunkry a vytyčili plochy pro shozy materiálu z letadel. Základna však byla přepadena gestapem a zlikvidována. Bogatajovi se podařilo najít nová místa pro shozy. Postupně se jim podařilo převzít zbraně a materiál ze 7 shozů, 11 shozů bylo ztraceno. 

 

28. března byla vysílačka skupiny zaměřena a došlo k ozbrojenému střetu s gestapem. Šperl se prostřílel, těžce zraněný Bogataj byl zatčen. Díky výzbroji získané z Londýna prováděla skupina sabotáže a útoky na německé transporty (přepadla např. sklad továrny Avie). Skupina společně s domácím odbojem zorganizovala a provedla celkem 44 sabotážních akcí a před příchodem Rudé armády 27. dubna 1945 osvobodili obec Popovice.

Jaroslav Šperl.

Jaroslav Šperl v roce 1989 v Československu.

Josef Vanc.

Josef Vanc v Anglii.

Josef Vanc.

František Kobzík.

František Kobzík.

František Kobzík s reprezentačními kolegy.

František Kobzík (stojící první zprava) jako reprezentant před odjezdem na olympijské hry.

František Bogataj.

František Bogataj.

Bogataj - Falešná protektorátní legitimace Františka Bogataje byla vystavena na

Falešná protektorátní legitimace Františka Bogataje byla vystavena na jméno František Bílý.

František Bogataj (dole) při výcviku u kulometné roty ve Velké Británii.

František Bogataj se zpravodajcem před vysazením v protektorátu.

Výcvik parašutistů ve Velké Británii, František Bogataj je druhý zleva.

Jaroslav Šperl

Znak  paraskupiny Carbon

bottom of page